Een tuin egaliseren kost in 2026 grofweg €3 tot €5 per m² als het alleen om vlak harken gaat, en €15 tot €25 per m² wanneer er grondverzet bij komt kijken (uitgraven, ophogen en grond afvoeren). Een tuin ophogen kost ongeveer €10 tot €15 per m² inclusief zand. De totaalprijs hangt af van drie dingen: de omvang van het hoogteverschil, of er grond aan- of afgevoerd moet worden, en of je het zelf doet of een hovenier inschakelt (dagtarief €450 tot €600 per persoon). Reken op ongeveer 10 liter grond per m² voor elke centimeter ophoging. Hieronder splitsen we alle onderdelen uit: materiaal, machines, aan- en afvoer, en wanneer een vergunning nodig is.

Je staat in je tuin met een waterpas en je gelooft je ogen niet. De ene hoek ligt bijna een halve meter lager dan de andere. Na elke bui blijft daar dagen een plas staan, het terras dat je had bedacht wordt een hellend vlak en het gras groeit in golven. Of het tegenovergestelde: je tuin ligt zó laag dat het water vanuit de sloot naar binnen loopt en je met natte voeten door je eigen border baggert. Voordat er ook maar één graszode of tegel in kan, moet die grond eerst vlak en op hoogte. En je hebt geen idee of dat een middagje harken is of een vrachtwagen vol zand.

Het antwoord ligt vaak precies tussen die twee uitersten. Daarom lopen de prijzen zo uiteen. We beginnen bij het vlak maken en werken toe naar het complete grondverzet.

Wat kost een tuin egaliseren?

Egaliseren betekent hoge en lage plekken wegwerken tot een vlak, gelijkmatig oppervlak. Hier zit meteen de grootste verwarring in de prijzen, want er zijn twee heel verschillende klussen die allebei “egaliseren” heten.

KlusonderdeelPrijs 2026
Egaliseren, kaal vlakmaken en harken€3 tot €5 per m²
Egaliseren, volledig inclusief grondverzet€15 tot €25 per m²
Uitgraven 15 tot 20 cm plus afvoer€10 tot €15 per m²
Uitgraven 20 tot 25 cm plus afvoer€15 tot €20 per m²
Gemiddeld egaliseerproject±€700 (min €120, max €1.800)

Die €3 tot €5 per m² geldt alleen als de grond al bewerkbaar is en je hem enkel hoeft te harken en aan te trillen. Zodra er grond uitgegraven, aangevuld of afgevoerd moet worden, verschuif je naar de €15 tot €25 per m². Dat verschil van meer dan 30 procent is geen fout in de offerte, het zijn simpelweg twee verschillende hoeveelheden werk. Een gemiddeld egaliseerproject komt uit rond de €700, met een minimum van ongeveer €120 voor een klein oppervlak en uitschieters tot €1.800 bij fors hoogteverschil.

Vergelijk je offertes, let dan op wat er precies onder “egaliseren” valt. Zit het uitgraven en afvoeren erin, of alleen het afwerken? Dat verklaart bijna altijd waarom de ene hovenier op €4 zit en de andere op €20.

Wat kost een tuin ophogen?

Ophogen doe je als de hele tuin of een deel ervan te laag ligt. Je brengt dan grond of zand aan om het niveau te verhogen. Inclusief zand kost dat in 2026 tussen €10 en €15 per m². Grondverzet.nu rekent aan de onderkant met €10, een hovenier zit eerder op €15 per m². Het verschil zit in de afwerking en of het materiaal is inbegrepen.

De vraag die iedereen heeft: hoeveel grond heb ik eigenlijk nodig? Daar is een simpele vuistregel voor.

Reken op ongeveer 10 liter grond of zand per m² voor elke centimeter ophoging.

  • 1 cm ophogen is 10 liter per m²
  • 10 cm ophogen is 0,1 m³ per m²
  • 20 cm ophogen is 0,2 m³ per m²

Een rekenvoorbeeld maakt het concreet. Een tuin van 50 m² die je 10 cm wilt ophogen vraagt 50 keer 0,1 is 5 m³ grond. Aan ophoogzand in bigbags van ongeveer €65 per m³ is dat rond de €325 aan materiaal, plus bezorging en het inwerken. Wil je er gras of planten op, gebruik dan de bovenste laag als teelaarde in plaats van zand.

MateriaalPrijs 2026 (bigbag ~1 m³)Toepassing
Ophoogzand (1.500 kg)€65 tot €68,66onder toekomstige bestrating of gazon-basis
Teelaarde / zwarte grond€50 tot €70bovenlaag waar planten of gras in groeien
Gebroken puin / menggranulaat±€80stabiele onderlaag onder terras of oprit

Bezorging van een bigbag begint rond €30 plus ongeveer €1,65 per kilometer. Bestel je meerdere kuub, dan is los gestort per kiepwagen meestal goedkoper per m³ dan losse zakken. Onder de 1 m³ is een bigbag praktischer.

Grond afvoeren: wat kost overtollige grond kwijtraken?

Graaf je uit om te egaliseren of om plaats te maken voor een terras, dan hou je grond over. Die moet weg, en dat kost geld per m³.

Afvoer-onderdeelPrijs 2026
Schone grond afvoeren€10 tot €20 per m³ (gem. ±€35 all-in incl. transport)
Grond afvoeren (grondverzetter-tarief)€12,50 tot €17,50 per m³
Vervuilde grond (puin, wortels, verontreiniging)€20 tot €50 per m³
Afzetcontainer huren€175 tot €600 (naar formaat en duur)
Stortkosten (excl. transport)€8 tot €25 per m³

Schone grond afvoeren blijft meestal onder de €20 per m³, maar zodra er puin, wortels of vervuiling in zit loopt het op tot €50 per m³. Grond afgraven en afvoeren samen kost indicatief ongeveer €700 per 20 m³. Voor kleine hoeveelheden tot 1 m³ volstaat een bigbag; bij meerdere kuub huur je een afzetcontainer tussen €175 en €600.

Een bespaartip: kun je de grond binnen je eigen tuin hergebruiken (een lage hoek opvullen met wat je uit een hoge hoek haalt), dan scheelt dat de volledige afvoerpost. Grondverzet binnen het terrein is bijna altijd goedkoper dan afvoeren en nieuw aanvoeren.

Zelf doen of een hovenier inschakelen?

Hier valt de grootste beslissing, en ook de grootste besparing of juist de grootste misser. De kern is een rekensom tussen machinehuur plus je eigen tijd, tegenover het dagtarief van een professional.

ItemPrijs 2026
Trilplaat huren€30 tot €70 per dag
Minigraver 1,2 ton huren±€90 per dag (±€400 per week)
Minigraver 1,7 ton huren±€130 per dag
Minikraan hurenvanaf €220 tot €240 per dag
Hovenier / grondwerker dagtarief€450 tot €600 per persoon per dag

Zelf een minigraver en trilplaat huren kost je zo’n €120 tot €200 per dag plus een weekend zweten. Een hovenier levert het in één of twee dagen strak op voor €450 tot €600 per persoon per dag, inclusief klein materieel. Zit er aan- én afvoer bij, dan wint de professional vaak op tijd en rugpijn. Blijft het bij vlak harken van een kleine tuin, dan doe je het prima zelf.

Let op één klassieke valkuil met die gehuurde trilplaat. Een trilplaat op losse plantgrond verdicht de bodem zó sterk dat er geen gras of planten meer willen groeien. Gebruik hem alleen op de zand- of puinlaag onder bestrating, nooit op grond waar je nog in gaat zaaien of planten. Weet je niet zeker welke laag waar hoort, vraag dan advies. In hoveniers en grondwerkers in Utrecht vind je vakmensen die het grondverzet en de opbouw in de juiste volgorde doen. Dat scheelt een dood gazon achteraf.

Ter vergelijking met de vervolgstappen: na het egaliseren komt vaak een gazon of terras. In het overzicht van de kosten van een gazon aanleggen zie je wat inzaaien en graszoden daarbovenop kosten.

Vergunning, inklinken en grondonderzoek: waar loop je tegenaan?

Ophogen geldt niet als “bouwen”, dus een omgevingsvergunning voor de activiteit bouwen heb je er niet voor nodig. Toch kan fors reliëf wél vergunningsplichtig zijn: als het bestemmingsplan een aanlegvergunning voorschrijft, of als je een keermuur bouwt om het hoogteverschil op te vangen. In poldergebied kan het waterschap eisen stellen. En let op het burenrecht: je moet regenwater op eigen terrein houden en mag geen wateroverlast bij de buren veroorzaken. Check dit vooraf bij gemeente en waterschap.

Verse grond zakt na verloop van tijd in. Reken op 6 maanden tot een jaar zetten voordat je erop zaait of bestrating legt, waarbij zware klei langer nodig heeft dan licht zand. Wie een strak gazon wil, wacht na het ophogen liever even, vult de kuilen bij die ontstaan en zaait daarna pas in. Op veenbodem blijft de grond zakken door bodemdaling; daar is ophogen soms dweilen met de kraan open en is een terras op palen stabieler.

Moet je de grond laten onderzoeken? Voor simpel egaliseren of licht ophogen meestal niet: een waterpas, een spade en een emmer-infiltratietest volstaan. Grondonderzoek wordt pas relevant bij een vermoeden van verontreiniging (verkennend bodemonderzoek €850 tot €1.750) of bij twijfel over de draagkracht als je gaat bouwen op de opgehoogde grond (sondering €150 tot €1.500). Blijft na het ophogen het water staan op een lemige of natte ondergrond, dan is drainage de volgende stap. Een compleet drainagesysteem kost €750 tot €3.000 per project; lees daarvoor het overzicht van de kosten van drainage in de tuin.

Klaar voor een prijs op maat?

De ranges hierboven geven je een houvast, maar jouw tuin heeft een eigen hoogteverschil, ondergrond en bereikbaarheid. Wil je weten wat egaliseren of ophogen bij jou concreet kost, inclusief aan- en afvoer, vraag dan een vrijblijvende offerte aan bij een hovenier. Zo vergelijk je meerdere grondwerkers en weet je vooraf of je op €700 of op €1.800 uitkomt, zonder verrassingen achteraf.

Veelgestelde vragen

Wat kost het om een tuin te egaliseren per m²?

Een tuin egaliseren kost in 2026 tussen €3 en €5 per m² als het alleen om vlak harken van bewerkbare grond gaat. Zodra er grondverzet bij komt (uitgraven, ophogen of grond afvoeren) loopt dat op tot €15 à €25 per m². Een gemiddeld egaliseerproject kost ongeveer €700, met een minimum rond €120 voor een klein oppervlak. De prijs hangt af van de tuingrootte, de omvang van het hoogteverschil en of je het zelf doet of uitbesteedt aan een hovenier (dagtarief €450 tot €600 per persoon).

Hoeveel kuub grond heb ik nodig om mijn tuin op te hogen?

Reken op ongeveer 10 liter grond of zand per m² voor elke centimeter ophoging. Voor 10 cm ophogen heb je dus 0,1 m³ per m² nodig: een tuin van 50 m² vraagt dan 5 m³ grond. Ophoogzand kost in een bigbag van 1 m³ ongeveer €65, teelaarde tussen €50 en €70 per m³. Bestel je meerdere kuub, dan is los gestort per kiepwagen meestal goedkoper per m³ dan losse bigbags. Houd bovenaan een laag teelaarde aan als er gras of planten in moeten groeien.

Wat kost het om overtollige grond af te voeren?

Schone grond afvoeren kost in 2026 tussen €10 en €20 per m³, met een gemiddelde rond €35 per m³ inclusief transport. Zit er puin, wortels of verontreiniging in de grond, dan loopt dat op tot €20 à €50 per m³. Voor kleine hoeveelheden tot ongeveer 1 m³ is een bigbag handig; bij meerdere kuub huur je een afzetcontainer (€175 tot €600 afhankelijk van formaat en duur). Grond afgraven en afvoeren samen kost indicatief ongeveer €700 per 20 m³.

Hoe lang moet opgehoogde grond inklinken voordat ik kan zaaien?

Verse grond moet gemiddeld 6 maanden tot een jaar zetten voordat je erop zaait of bestrating legt; zware kleigrond heeft langer nodig dan licht zand. Voor een strak gazon adviseren ervaren tuiniers zelfs om na het ophogen eerst een periode te wachten, bij te vullen waar kuilen ontstaan en pas daarna in te zaaien of te rollen. Op veenbodem blijft de grond zakken door bodemdaling; daar is ophogen vaak dweilen met de kraan open en is een terras op palen stabieler.

Heb ik een vergunning nodig om mijn tuin op te hogen?

Ophogen geldt niet als “bouwen”, dus je hebt er geen omgevingsvergunning voor de activiteit bouwen voor nodig. Toch kan een fors reliëf wél vergunningsplichtig zijn: als het bestemmingsplan een aanlegvergunning voorschrijft, of als je een keermuur of grondkering bouwt om het hoogteverschil op te vangen. In poldergebied kan het waterschap eisen stellen. Belangrijk burenrecht: je moet het regenwater op eigen terrein houden en mag geen wateroverlast bij de buren veroorzaken. Check altijd vooraf bij je gemeente en waterschap.

Wil je weten wat jouw tuin kost?

Gebruik onze gratis calculator voor een directe prijsindicatie.

Bereken je tuinkosten